Awards

IREM Minnesota honors outstanding members each year at the annual member celebration.

SPIRIT OF IREM AWARD
Awarded to individuals or companies who exhibit outstanding, long-term participation in and support of IREM Chapter 45 and the industry.

2016 - Donna Becker 2012 - Karen Ryan
            Colliers International
2015 - Todd Balsiger
            Reliable Property Services
2011 - Mark Jossart
            Deb Ho-Beckstrom
2014 - Jennifer Gordon & The Excelsior Group
            Dennis Meadows
2010 - Brad Tabke
            Ryan Companies US, Inc.
2013 - Michael Stephens
            Janice Pyka
 





 

CPM OF THE YEAR
Awarded to outstanding Certified Property Manager Members.

2016 - Lynnette Muhich 2002 - Kathy Harmon
2015 - Donna Becker 2001 - Wendy Madsen
2014 - Mel Schultz 2000 - Mark Jossart
2013 - Jennifer Gordon 1999 - Maggie Paradise
2012 - Steve Perillo 1998 - Gregory Miller
2011 - Ed Chan 1997 - Richard Ducharme
2010 - Jeff Borst 1996 - Patricia Wolf
2009 - Kim Ihle 1995 - Jeanne Aanerud
2008 - Lynne Wyffels 1994 - R.J. (Buzz) Kleinman, Jr.
2007 - Todd Balsiger 1993 - Linda Steinbaugh
2006 - Jerry Gilman 1992 - Susan Schnarr
2005 - Anne Kreiser 1991 - Kathy Harmon
2004 - Deb Ho-Beckstrom 1990 - James Miller
2003 - Dick Schadegg  










 

CPM CANDIDATE OF THE YEAR
Awarded to outstanding Certified Property Manager Candidate members.

2016 - Elin Michel-Midelfort 2010 - Heather Fleetham
2015 - Alexander Leuthner 2009 - Chad Thomas
2014 - Gretchen Lundberg 2008 - Jessica Huebner
2013 - Deanna Kalkman 2007 - Jennifer Gordon
2012 - Audrey June 2006 - Jeff Borst
2011 - Shanon Ployhart  

 

ARM OF THE YEAR
Awarded to outstanding Accredited Residential Manager members.

2016 - Marcus Curtis 2006 - Maxine Ellis
2012 - Fred Manning 2003 - Michelle Ellis-Hirlston
2009 - Ann Huseby 2002 - Maxine Ellis
2008 - Amy Hesselgrave 2001 - Kathy Harmon
2007 - Jessica Huebner 2000 - Maxine Ellis




 

ASSOCIATE OF THE YEAR
Awarded to outstanding Associate members.

2015 - Brandon Otting 2010 - Audrey June
2014 - Alexandria Davis 2009 - Angie Richter
2013 - Alexander Leuthner 2008 - Angie Richter & Kara Frank
2012 - Gretchen Lundberg 2007 - Namu Nemah
2011 - Deanna Kalkman 2006 - Namu Nemah





 

INDUSTRY PARTNER OF THE YEAR
Awarded to outstanding Industry Partner companies and/or individuals*.

2016 - Larry Borgen, BELFOR Property Restoration 2010 - Rick Grobovsky, AMBE LTD.
2015 - Mike Collins & Cutting Edge Property Maintenance 2009 - Jennifer Johnson, McCaren Designs
2014 - Bituminous Roadways, Inc.
            Brett Janzen, TruNorth Painting
2008 - Rebecca Surmont, Building Resources Corp.
2013 - Dale Swensom, John A. Dalsin & Son 2007 - Brad Tabke, Quercus Landscapes
            Pat Haggerty, Marsden
2012 - Dan Ferencik, Talberg Lawn & Landscape 2006 - Sandra Schadegg, Harvard Maintenance
2011 - ACI Asphalt Contractors
            Tom Heuer, Aspen Waste
 




 
 *Companies listed were accurate at the time of award presentation and may have since changed.