Awards

IREM Minnesota honors outstanding members each year at the annual member celebration.

Nominate a property manager or industry partner for a 2019 award! Nominations are due December 13, and anyone who makes a nomination will be entered to win 2 tickets to the member celebration on February 21.

SPIRIT OF IREM AWARD
Awarded to individuals or companies who exhibit outstanding, long-term participation in and support of IREM Chapter 45 and the industry.

2018 - Todd Balsiger, JLL

2013 - Michael Stephens
          Janice Pyka

2017 - Mel Schultz
2016 - Donna Becker
2015 - Todd Balsiger
          Reliable Property Services
2014 - Jennifer & The Excelsior Group
          Dennis Meadows
2013 - Michael Stephens
          Janice Pyka

2012 - Karen Ryan
          Colliers International
2011 - Mark Jossart
          Deb Ho-Beckstrom
2010 - Brad Tabke
          Ryan Companies US, Inc.



CPM OF THE YEAR
Awarded to outstanding Certified Property Manager Members.

2018 - Cathy Kleve  
2017 - Terri McKinnon 2002 - Kathy Harmon
2016 - Lynnette Muhich 2001 - Wendy Madsen
2015 - Donna Becker 2000 - Mark Jossart
2014 - Mel Schultz 1999 - Maggie Paradise
2013 - Jennifer Gordon 1998 - Gregory Miller
2012 - Steve Perillo 1997 - Richard Ducharme
2011 - Ed Chan 1996 - Patricia Wolf
2010 - Jeff Borst 1995 - Jeanne Aanerud
2009 - Kim Ihle 1994 - R.J. (Buzz) Kleinman, Jr.
2008 - Lynne Wyffels 1993 - Linda Steinbaugh
2007 - Todd Balsiger 1992 - Susan Schnarr
2006 - Jerry Gilman 1991 - Kathy Harmon
2005 - Anne Kreiser 1990 - James Miller
2004 - Deb Ho-Beckstrom  










 

CPM CANDIDATE OF THE YEAR
Awarded to outstanding Certified Property Manager Candidate members.

2018 - Anna Javellana 2011 - Shanon Ployhart
2017 - Zach Vierling 2010 - Heather Fleetham
2016 - Elin Michel-Midelfort 2009 - Chad Thomas
2015 - Alexander Leuthner 2008 - Jessica Huebner
2014 - Gretchen Lundberg 2007 - Jennifer Gordon
2013 - Deanna Kalkman 2006 - Jeff Borst
2012 - Audrey June  

 

ARM OF THE YEAR
Awarded to outstanding Accredited Residential Manager members.

2018 - Marcus Curtis 2007 - Jessica Huebner
2017 - Anna Javellana 2006 - Maxine Ellis
2016 - Marcus Curtis 2003 - Michelle Ellis-Hirlston
2012 - Fred Manning 2002 - Maxine Ellis
2009 - Ann Huseby 2001 - Kathy Harmon
2008 - Amy Hesselgrave 2000 - Maxine Ellis




 

ASSOCIATE OF THE YEAR
Awarded to outstanding Associate members.

2018 - Sunil Koshy 2010 - Audrey June
2015 - Brandon Otting 2009 - Angie Richter
2014 - Alexandria Davis 2008 - Angie Richter & Kara Frank
2013 - Alexander Leuthner 2007 - Namu Nemah
2012 - Gretchen Lundberg 2006 - Namu Nemah
2011 - Deanna Kalkman  





 

INDUSTRY PARTNER OF THE YEAR
Awarded to outstanding Industry Partner companies and/or individuals*.

2018 - Fixed Assets 2011 - ACI Asphalt Contractors
            Tom Heuer, Aspen Waste
2017 - Prescription Landscape 2010 - Rick Grobovsky, AMBE LTD.
2016 - Larry Borgen, BELFOR Property Restoration 2009 - Jennifer Johnson, McCaren Designs
2015 - Mike Collins & Cutting Edge Property Maintenance 2008 - Rebecca Surmont, Building Resources Corp.
2014 - Bituminous Roadways, Inc.
            Brett Janzen, TruNorth Painting
2007 - Brad Tabke, Quercus Landscapes
            Pat Haggerty, Marsden
2013 - Dale Swensom, John A. Dalsin & Son 2006 - Sandra Schadegg, Harvard Maintenance
2012 - Dan Ferencik, Talberg Lawn & Landscape  




 
 *Companies listed were accurate at the time of award presentation and may have since changed.